Święta nieubłaganie się zbliżają, dlatego warto wyczyścić także swój komputer. W tym celu możemy użyć różnych programów do pozbywania się zbędnych plików, a także poczyścić nasz komputer fizycznie z odkładającego się na nim kurzu. Odkładanie czyszczenia niczego nie poprawi w czasie, może jedynie zaszkodzić naszemu komputerowi jak i naszemu portfelowi. Osiadający kurz w naszym komputerze powoduje przegrzewanie się jego podzespołów – procesor, karta graficzna, pamięci ram. Wiadomo przecież, że elektronika nie lubi wysokich temperatur, które powodują szybsze ich eksploatowanie się – taki stan może nawet prowadzić do trwałego zepsucia.
Zacznijmy od czyszczenia naszego dysku twardego. W sieci takich programów jest wiele, ale ja proponuje dwa warte naszej uwagi, które w dodatku są także darmowe KCleaner oraz CCleaner. Ściągamy, instalujemy i odpalamy je, a program za nas znajdzie pliki niepotrzebnie zaśmiecające nam nasz dysk. Naszą jedyną czynnością jest zatwierdzenie tych plików do skasowania. Dzięki temu możemy cieszyć się wolną przestrzenią na dysku.
Inną metodą na zdobycie wolnej przestrzeni na dysku jest dosyć podobna do powyższej metoda tylko, że robimy to ręcznie. Oczyszczanie w taki sposób jest często szybkie ale pamiętaj, że zawsze robisz to na własną odpowiedzialność – tyczy to się także czyszczenia dysku programami. W Windows są przynajmniej foldery o nazwie temp służą one do przechowywania plików tymczasowych np. na czas instalacji jakiegoś programu itp.. Pierwszy taki folder znajduje się na dysku – zazwyczaj – C > Windows > temp. Drugi jest trochę bardziej ukryty, znajdziemy go na C > Users > „Nazwa Użytkownika” > AppData > Local > temp.
Ostatnią metodą czyszczenia naszego komputera jest otwarcie obudowy i pozbycie się z jego wnętrza kurzu. Muszę tutaj ostrzec, że jeśli nigdy tego nie robiliśmy nie powinniśmy sami się tym zajmować, lepiej już zawołać znajomego, który zna się na komputerach. Przed otwarciem powinniśmy pamiętać także o tym, aby odłączyć wszystkie kable – w tym zasilające – od obudowy. Najlepiej do czyszczenia użyć sprężonego powietrza, które skutecznie pozbędzie się osiadłego kurzu. Przy użyciu jego powinniśmy otworzyć okno lub czyścić komputer na dworze lub balkonie. Natomiast jeśli już musimy czyścić go w zamkniętej przestrzeni użyjmy odkurzacza do skutecznego wyłapania brudu, który zostanie wyrzucony przez sprężone powietrze. Używając tego ostatniego, uważajmy aby nie wciągnąć oraz nie uszkodzić podzespołów.
Czyszczenie takie, na pewno przyda się naszemu komputerowi, ponieważ, gdy nie będzie się przegrzewał (obudowy komputerów są tak zaprojektowane aby miały jak najlepszą cyrkulację powietrza – a kurz zatyka po prostu otwory), to efektywność podzespołów nie będzie tak szybko spadać – przez co nie będziemy musieli wydać pieniędzy z powodu popsucia się, spalenia lub zużycia któregoś z elementów.
Bardzo dobry artykuł.
Ja przy komputerowych porządkach polecam także Three Size Free.
W ten sposób zobaczymy co nam zajmuje miejsce na dysku.
Program można sobie pobrać ze strony